لوله فلکسیبل چیست

لوله فلکسیبل هوا انواع  مختلفی دارد و برای انواع فضاها کاربرد دارد. لوله فلکسیبل دولایه و سه لایه ، با عایق و بدون عایق و به دلیل ساخت سریع و نصب آسان، جایگزین مناسبی برای کانال های ساخته شده با ورق‌های گالوانیزه و کانال‌های مستطیل  می‌باشند. لوله فلکسیبل منعطف  که با  عایق پلی‌استر فشرده و  با روکش دو طرفه فویل آلومینیومی نیاز هر سیستم تهویه هوا را رفع می‌کند.

لوله فلکسیبل هوا
لوله فلکسیبل هوا (دولایه) یا بدون عایق

انواع لوله فلکسیبل هوا :

  • لوله فلکسیبل عایق دار (سه لایه):

۱-۱ لوله فلکسیبل آی اف دی ((IFD

۲-۱ لوله فلکسیبل پی آل (PL)

۳-۱ لوله فلکسیبل پلی‌اتیلن ((polyethylene foam

۴-۱ لوله فلکسیبل پلی‌استر (polyester)

۵-۱ لوله فلکسیبل الاستومری (RUBBER-Elastomeric)

  • لوله فلکسیبل بدون عایق (دولایه)

۱-۱ لوله فلکسیبل فویلی (Flexible duct Aluminum)

۲-۱ لوله فلکسیبل کومبی (Flexible duct Combi)

۳-۱ لوله فلکسیبل برزنتی

مزایای لوله فلکسیبل عایق دار به شرح زیرمی باشد:

بدون لرزش و صدا

سبک

تهیه و  نصب سریع

ضد حریق

مقاوم در برابر اشعه ماوراءبنفش

بدون افت حرارت

عمر یک لوله  فلکسیبل چند سال است؟

لوله فلکسیبل به‌مرور زمان خراب می‌شود. اما در طول عمر مفید خود، آنچه مهم است این است که سیستم کانال فلکسیبل جریان هوای مناسب را از دستگاه به فضای خانه یا شرکت به هر محیطی فراهم می‌کند.

طول عمر و عملکرد لوله فلکسیبل چقدر است؟

از 10 تا 25 سال طول عمر آن هست. اکثر تولیدکنندگان لوله‌های فلکسیبل محصولات خود را حدود 10 سال تضمین می‌کنند.

آیا لوله فلکسیبل بهتر است یا کانال گالوانیزه؟

به‌طور کلی، اینکه یک سیستم کانال گالوانیزه سنتی یا کانال فلکسیبل باشد، تفاوت چندانی ندارد. تنها چیزی که اهمیت دارد این است که سیستم کانال‌کشی جریان هوا و دمای مناسب را از تجهیزات سرمایش و گرمایشی به محیط خانه یا اداره  برساند.

عمر لوله فلکسیبل

کانال فلکسیبل عمر و عملکردی ۲۰ تا ۲۵ سال در بهترین شرایط دارد. امروزه در سراسر کشور، دستگاه‌های کانال‌کشی سنتی حذف و به‌جای آن‌ها  کانال فلکسیبل جایگزین می‌شوند.

عوامل تأثیرگذار  بر عمر لوله فلکسیبل

1-    کیفیت محصول:  لوله‌های فلکسیبل آقای فلکسیبل با استفاده از بهترین مواد اولیه تولید می‌شوند که نسبت به محصولات موجود در بازار برتری دارند

  2-   محل لوله – منطقه –  کشور: آب‌وهوای گرم و خشک باعث کوتاه شدن عمر لوله فلکسیبل می‌شوند.

  3-  جایی که کانال فلکسیبل در آن نصب می‌شود، اتاق زیرشیروانی فوق‌العاده داغ و فضاهای مرطوب، در صورت شدید بودن، می‌توانند لوله فلکسیبل یا سایر انواع کانال را ظرف چند سال از بین ببرند.

آنچه بسیار مهم است این است که سیستم کانال هر خانه منحصربه‌فرد است. رضایت و ارزیابی شما از دمای محیط  تأیید می‌کند که سیستم کانال‌کشی خوب است یا نیاز به ارتقا یا تعویض دارد.

کانال فلکسیبل  در اواخر سال ۱۹۶۵ در امریکا ثبت اختراع شد. این بدان معناست که حدود ۵۷ سال است که از کانال فلکسیبل استفاده می‌کنند. با توجه به اداره سرشماری سال ۲۰۱۹ ایالات‌متحده، بررسی مسکن آمریکا، تقریباً ۵۴٪ از خانه‌های موجود از سال ۱۹۶۵ تا ۲۰۰۰ ساخته‌شده است.

نتیجه:  اکثر مناطق کشور امریکا، تقریباً از هر ده خانه، چهارخانه دارای سیستم کانال‌کشی انعطاف‌پذیر هستند.

شما می‌توانید عمر و عملکرد سیستم کانال‌کشی را با استفاده از چندین روش آزمودن و آزمایش کنید. یکی دو مورد از روش‌های زیر را در نظر بگیرید و آن‌ها را روی دستگاه‌هایی که با آن کار می‌کنید امتحان کنید.

بازرسی کانال فلکسیبل: آیا می‌توانید با  انگشت خودروی لوله فلکسیبل بچسبانید و فشار دهید؟ این ممکن است ساده به نظر برسد، اما بسیاری از دستگاه‌های انعطاف‌پذیر بالای ۳۰ سال در این آزمون  رد می‌شوند.

لوله فلکسیبل ضعیف نصب‌شده است؟ افتادگی کانال، اتصالات پوسیده، خم‌شدگی و لوله فلکسیبل  پیچ‌خورده طولانی نشانه‌های یک سیستم کانال‌کشی فرسوده است که به‌درستی کار نمی‌کند.

اندازه کانال:  سیستم کانال‌کشی اصلی  کوچک‌تر از سایز موردنیاز است. سیستم کانال فلکسیبل و فلزی به روش‌های مختلفی نیاز به‌اندازه‌گیری دارد. در اینجا جداول اندازه‌گیری هوای کانال سرمایش و گرمایش را بر اساس اندازه‌گیری جریان هوای میدانی به‌صورت سراسر نوشتیم. هزاران نفر از متخصصان تهویه مطبوع از این جداول برای ارزیابی اندازه همه کانال‌ها استفاده می‌کنند.

آزمون فشار: می‌توانید فشار کانال هوای  دستگاه اندازه‌گیری کنید تا متوجه شوید که آیا کنال فلکسیبل یا کانال هوای شما مناسب است یا خیر. شما به یک مانومتر با شلنگ فشار، نوک فشار استاتیک، دوشاخه درگاه آزمون و یک مته نیاز دارید. چند سانت  قبل از ورود و خروج هوا به تجهیزات سرمایشی و یا یک درگاه آزمایشی را در کانال یا پلنیوم باکس نصب کنید.

حداکثر فشار خروجی   را بر روی پلاک دستگاه هواساز خود بیابید. این عدد را در ۲۰ درصد ضرب کنید. مثلاً. اگر فن دارای ۰.۵۰ اینچ * ۰.۲۰= حداکثر فشار ۰.۱۰ است. اگر هر یک از فشارهای کانال از آن فشار بیشتر شود، مقاومت کانال‌کشی بیش‌ازحد است و برای بهبود جریان هوا نیاز به کار دارد.

آزمایش فشار استاتیک کانال‌کشی شامل دو اندازه‌گیری یک‌دقیقه‌ای است. شما هراندازه فشار ورودی را با حداکثر فشار مجاز کانال مقایسه می‌کنید و بلافاصله مقاومت سیستم کانال فلکسیبل در برابر جریان هوا را نشان می‌دهد. آزمون‌های فشار استاتیک نیز شرایط نصب کانال را ارزیابی می‌کند.

اغلب این بررسی‌های اولیه کانال‌کشی مسائل و مشکلات را آشکار می‌کند. وقتی  این اشکالات اتفاق می‌افتد، برای آزمایش‌ها و تشخیص‌های عمیق‌تر توافق می‌شود. شرکت آقای فلکسیبل یک تکنسین آموزش‌دیده و ماهر و  تأییدشده را برای شناسایی مشکلات کلی سیستم برای راه‌اندازی صحیح  تجهیزات می‌فرستند.

ویژگی‌های لوله فلکسیبل

عایق‌بندی شده، هوابند، کاربرد آسان که هیچ‌کدام از معایب کانال‌های فلزی را ندارد، جایگزین مناسبی برای کانال‌های سنتی است. نصب کانال فلکسیبل مانند بقیه کانال‌ها  از اهمیت بالایی برخوردار است.

نوسازی سیستم کانال‌کشی قدیمی

نوسازی دستگاه‌های کانال‌کشی معیوب، همراه با جایگزینی تجهیزات سرمایش و گرمایش، جهت هدر نرفتن انرژی یکی از الزامات است.

مهم‌تر از همه، تقریباً هر کانال‌کشی  نیاز به تعمیر و ارتقاء دارد تا تجهیزات سرمایشی جدید مطابق با مشخصات سازنده کار کند. هنگامی‌که مشتریان متوجه می‌شوند که هزینه زیاد برق از عملکرد  کانال‌های ضعیف است، بیشتر پیگیر می‌شوند.

تعمیر کانال قیمت ثابتی ندارد. هزینه‌ها برای هر مشتری سفارشی‌شده است. این معیار اصلی برای یک سرویس سودآور است که مشتریان شما برای آن هزینه بیشتری پرداخت خواهند کرد.

تجهیزات انتقال هوا مانند تلفن همراه و لوله‌ها را به‌عنوان یک سیگنال در نظر بگیرید. کانال‌های هوا هوای مطبوع را به داخل ساختمان ساطع می‌کنند. تجهیزات ممکن است خوب کار کنند، اما سیستم استاندارد نیست، مگر اینکه سیستم کانال‌کشی هوا را درجایی مناسب نصب‌شده باشد.

تلفن همراه شما بدون دریافت سیگنال خوب کار نمی‌کند. هرچه سیگنال ضعیف‌تر باشد، تماس بیشتر قطع می‌شود و دانلود کندترمی شود.

سیستم  سرمایش و گرمایش شما چگونه کار می‌کند؟

بسیاری از شرکت‌های فروش خود را بر روی بالاترین توان تجهیزاتی متمرکز می‌کنند. یک شرکت فرض می‌کند که اگر تجهیزات  توان بالاتری داشته باشد می‌تواند تمام مشکلاتی که یک سیستم کانال‌کشی می‌تواند ایجاد کند را از بین ببرد.

در این روش چندین فرضیه وجود دارد. اولاً، فرض بر این است که سیستم داکت اسپیلت در زمان نصب به‌خوبی نصب‌شده است. دوم، فرض دیگر این است که دستگاه‌های کانال‌کشی در طول زمان خراب نمی‌شوند. فرض سوم این است که هر اتاق از روز اول مشکل سرمایش و گرمایش نداشته است.

اکثر شرکت‌های خدماتی معتقدند که هیچ  راهی برای ارتقای کانال‌ها وجود ندارد و مشتریان فقط تجهیزات جدید می‌خواهند تا گرمایش یا سرمایش آن‌ها دوباره‌کار کند.

شرکت‌های تهویه  پیشرو متوجه شده‌اند که  کانال‌های فلکسی آقای فلکسیبل در حال تبدیل‌شدن به ارزان تریندر عین حال باکیفیت‌ترین محصول برای رقبای خود هستند.

بااین‌حال، تجربه به آن‌ها آموخته است که وقت گذاشتن برای بررسی تجهیزات بیشتر، بحث فروش را تغییر می‌دهد. بحث کیفیت و قیمت و صداقت ما  را از سایر شرکت‌های تهویه که فقط  تجهیزات را تغییر می‌دهند متمایز می‌کند.

وقتی زمان تعویض کانال‌کشی فرا می‌رسد، بیشتر مشتریان چیزی فراتر از هوا می‌خواهند. برای اولین بار تمام توجه آن‌ها معطوف به سیستم گرمایش و سرمایش است.

گروه صنعتی مستر فلکسیبل پیشرو در خدمات تهویه مطبوع آموخته که وقت گذاشتن برای مشتری، بحث فروش و اعتماد را تغییر می‌دهد.

هنگامی‌که مشتری متوجه می‌شود که سیستم کانال‌کشی فلکسیبل نحوه عملکرد تجهیزات را کنترل می‌کند، تصمیم او برای تغییر تجهیزات منفی می‌شود.

گروه صنعتی مستر فلکسیبل پیشرو در خدمات تهویه مطبوع آموخته که وقت گذاشتن برای مشتری، بحث فروش و اعتماد را تغییر می‌دهد.

لوله فلکسیبل بزرگ‌

بسیاری از دستگاه‌های کانالی کوچک و محدود هستند و کارایی لازم را ندارند.

همه افراد می‌دانند که کانال فلکسیبل بزرگ‌تر بهتر است اما چون هزینه بیشتری دارد کمتر خرید می‌کنند. بنابراین در مقایسه با طراحی سنتی کانال، جهت رضایت مشتریان،  شرکت‌های تولیدکننده کانال فلکسیبل، کانال‌های بزرگ‌تری تولید می‌کنند که علاوه به را ارزان‌تر تمام شدن نصب سریع‌تری هم دارد.

نحوه فروش لوله فلکسیبل

اصول صحیح کسب‌وکار حکم می‌کند که برای به دست آوردن اعتماد، باید سرویس و اطلاعات بیشتری به مشتری بدهیم. موفقیت ما به توانایی ما بستگی دارد که آنچه ارائه می‌دهیم برای مشتریان  بسیار ارزش بیشتری نسبت به هزینه آن‌ها دارد.

ما به‌جای تحمیل کانال‌ها جهت خرید سعی می‌کنیم مشتری را از ارزش و کارایی لوله فلکسیبل آگاه کنیم.

سازنده خارجی